Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené na úvodní stranu přeskočit menu

Ještě jeden podpis...

vložil ONA dne 20. července 2009
její další články, zobrazit všechny články

štítky:

smlouva, smlouva o dílo, stavební firma

počet komentářů: 0

přidat komentář

Firmu pro realizaci stavby máme již vybranou, hypotéku také předschválenou, takže poslední, co stojí v cestě zahájení rekonstrukce, je jeden jediný podpis. Vlastně dva, na smlouvu se přeci vždycky musí podepsat minimálně dva. Mluvím tu o smlouvě o dílo, mezi námi a stavební firmou. Před finálním podpisem jsme se do ní znovu ponořili a znovu zvažovali každý odstavec – jedná se o jeden z nejdůležitějších dokumentů našeho projektu a kvůli přísnému zkoumání cenové nabídky a složitým diskusím o cenách v ní obsažených byla smlouva tak trochu na druhé koleji.

Vytipovali jsme posledních pár sporných bodů a dojednali s majitelem finální schůzku za účelem podpisu smlouvy. Chtěli jsme s ním také probrat naše škrty v důsledku drobných problémů při vyřizování hypotéky. Byli jsme nervózní, potřebovali jsme, aby všechno klaplo. A pak přišla taková menší rána – dozor nám sdělil, že nemůže přijít, kvůli jiným povinnostem. Byli jsme zklamaní, spoléhali jsme se na jeho podporu a odborné argumenty. Samozřejmě nás to ještě více vyvedlo z konceptu, odložit se schůzka již nedala a nebyli jsme si úplně jistí, jestli sami dokážeme dosáhnout požadovaných změn.

Oč vlastně šlo? Stěžejním bodem, kterým jsme se chtěli zabývat, byla délka provedení stavby. V návrhu smlouvy bylo její trvání stanoveno na 12 měsíců, a to je vlastně jen termín pro předání ke kolaudaci. Ten ale nemusí odpovídat úplnému dokončení stavby. Celý rok je velmi dlouhá doba na bydlení v provizorních podmínkách a také obsahuje příliš velkou rezervu podle názoru TDI. Naším hlavním argumentem byly již výše zmiňované škrty týkající se především zateplení a venkovních omítek. Další dva body byly spíše formální. Zdála se nám příliš krátká splatnost faktur vzhledem k tomu, že je bude schvalovat nejprve TDI a pak ještě banka. Posledním problémem bylo stanovení pokuty při nedodržení splatnosti faktury na jedné straně, ale žádnou sankcí v případě nedodržení termínů realizace stavby. Zdálo se nám to nevyvážené.

Celí rozklepaní jsme pana Stavitele přivítali doma a začali se zamýšlenými škrty. V těch nespatřoval žádný problém a také ohledně splatnosti faktur a sankcí jsme rychle došli k dohodě. Pak se k naší velké úlevě objevil náš dozor a po zbytek jednání nám byl argumentační oporou. Pan Stavitel příliš velkou časovou rezervu postupně uznal, ujistil nás, že nechce celý projekt zbytečně protahovat (jasně, teď určitě nechce, ale co až bude mít na jaře víc zakázek najednou?), a následně zkrátil původních 12 měsíců na 10. Alespoň nějaký úspěch.

A tak jsme 20.7.2009 podepsali smlouvu o dílo. Do konce května 2010 se můžeme těšit na zrekonstruovaný domeček připravený ke kolaudaci. Teď se musíme na VĚC připravit hlavně my uvnitř domu. Dělníci nastoupí 3. srpna, nedočkavě je budeme vyhlížet.

Komentáře k článku

celkem komentářů: 0
přidat další komentář

Váš komentář ke článku

položky označené * jsou povinné
přejít na začátek článku

kontrolní otázka:

vzhledem k narůstajícímu množství spamujících robotů jsme se rozhodli, že než abyste luštili změť čísel z obrázku, stačí napsat slovy číslo deset, a je to :)
Přidat příspěvek
(nezobrazuje se)
   
kontrolní otázka: kolik je 5+5? (slovem)
 
přejít na začátek článku
přejít na menu