Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené na úvodní stranu přeskočit menu

(Ne)snadný výběr stavební firmy

vložil ON dne 05. července 2009
jeho další články, zobrazit všechny články

Po dohodě s TDI jsme se rozhodli oslovit 4 stavební firmy. V rodině i mezi známými jsme sháněli doporučení, abychom neoslovovali naslepo. Negativních zkušeností se stavaři je plná televize a Internet, ale důvěryhodné pozitivní ohlasy abyste lupou pohledali. Ve chvíli, kdy jsme měli v ruce prováděcí dokumentaci jsem je začal obvolávat.

Mysleli jsme, že vzhledem ke krizi a úbytku práce obecně budou firmy nadšeně spolupracovat a snad i cenově budou nabídky zajímavé. Z omylu mě vyvedla hned první kontaktovaná firma, která mě odbyla slovy „na tento rok už máme práce moc“. Další tři firmy si postupně dokumentaci převzaly a ze všech se jejich zástupci přijeli osobně podívat na současný stav domu. Došlo i ke konzultacím ohledně možných provedení daných prací (hlavně u rekonstrukce současného objektu). A některé firmy dokonce kontaktovaly přímo i našeho architekta.

Do jednoho měsíce se nám sešly 2 nabídky, jedna z nich přišla dokonce již po týdnu. Na třetí jsme z časových důvodů nemohli čekat (nepřišla dodnes). Paní rozpočtářka údajně nebyla schopná bez položkového rozpisu stavebně konstrukční části, která nebyla součástí dokumentace, propočítat povrchy a objemy. Možná měli také spoustu práce na jiných projektech, jinak mi není jasné, proč by si někdo takové zaměstnance vydržoval.

V této fázi výběru zatím nešlo tak úplně o cenu, ale i o kompletnost. Neradi bychom se dočkali toho, že v průběhu stavby najednou firma přijde třeba s tím, že vložkování současného komínu nebylo v cenové nabídce, takže nám jej „namarkují“ zvlášť. Technický dozor nabídky prošel položku po položce a označil neakceptovatelné a přemrštěné. Pak nás informoval a při společném sezení jsme sepsali pro obě firmy body, které mají doplnit, odstranit, zlevnit či rozepsat. Toto bychom sami vůbec nezvládli. To snad jen lidé z oboru.

Po obdržení upravených nabídek (asi po týdnu) jsme se opět sešli se stavebním dozorem. Nabídky porovnali s původními i mezi sebou a vybrali vítěznou. I přes to, že byla o 250 tisíc Kč vyšší, než výchozí odhad architekta.

Ačkoliv už jsme měli vybranou vítěznou firmu, na prohlídku referenčních staveb jsem se objednali k oběma firmám, abychom měli možnost srovnání. Stavby jsem prošel já a náš TDI. První cíl byl rodinný dům těsně před kolaudací a druhý byl penzion v průběhu rekonstrukce. Oba objekty se nám až na drobné výhrady líbily, ale svou roli sehrál pocit ze vzájemné komunikace, a tak se jen potvrdila naše volba. Zkušenostmi ostřílený TDI například jako důležité zaznamenal, že majitelka domu před kolaudací, kterou jsme tam potkali, byla evidentně se svým dodavatelem stále ještě zadobře. Já si toho ani nevšiml, ale prý to není úplně standardní situace, spíš naopak. Od obou firem jsme si i nadále vyžádali návrhy smluv, opět pro porovnání.

V poslední fázi jsme se zaměřili na úpravu smlouvy a snížení ceny s vítěznou stavební firmou. TDI nám doporučil úpravy smlouvy, opět na základě svých zkušeností z oboru (on ví, kde mohou vzniknout nějaké problémy, nebo na co si má dát investor pozor). My jsme do smlouvy měli také své drobné požadavky. Závěrečné jednání už za nás vedl přímo TDI a tento postup slavil úspěch. Nejen, že byly ze strany stavební firmy přijaty všechny připomínky ke smlouvě, ale navíc došlo ke snížení výsledné ceny o 150 tisíc Kč. Nakonec jsme jen o 100 000 Kč překročili odhad architekta, bohužel náš původní odhad jsme ale překročili o více než čtyřnásobek této částky. I tak je to docela značné snížení, nemyslíte? Já osobně bych nedokázal najít možnosti na snížení ceny, protože tomu prostě nerozumím. Ale TDI se v této branži pohybuje a má přehled, co má kolik stát nebo dokonce jaké položky by se vůbec v nabídce objevit neměly. Firmy se samozřejmě snaží nabídky nadhodnotit, ale laik to bohužel mnohdy nepozná.

Už nyní jsme tedy ocenili pomoc stavebního dozoru. Zatím po nás nechtěl ani korunu a už nám ušetřil 150 000 Kč. Což je o mnoho víc, než mu za celou rekonstrukci vyplatíme. A naplnil tak doslovně to, o čem jsem psal v minulém článku.

V těchto dnech máme těsně před podpisem smlouvy. O tomto důležitém kroku budeme opět informovat. Upravit po stavební firmě chceme již víceméně jen harmonogram prací.

Jména a kontakty na firmy zde záměrně neuvádíme, ale pokud by měl nějaký návštěvník zájem, rádi mu sdělíme více, například e-mailem.

Komentáře k článku

celkem komentářů: 13
přidat další komentář

[13] otřesná zkušenost

vložil Majka, 11. srpna 2018, 08:39

V našem domě v Praze probíhá od 11.6. "celková rekonstrukce", kterou provádí Geopolis Construction s r.o.Koupila jsem na jaře t.r. v domě byt a zač. června se přestěhovala. O chystané dlouhodobé rekonstrukci mě nikdo neinformoval.(Jinak bych byt nekoupila,musela bych být naprosto nepříčetná.) Ke svému zděšení jsem posléze (11. června)zjistila, že jsem se přestěhovala na staveniště. Dožadovala jsem se alespoň stavebního harmonogramu, který byl cca po měsíci vyvěšen na vstupních dveřích (krátce na to "záhadně" zmizel). Geopolis Construction si počíná, jako by v domě ani nežili lidé, nedodržuje základní hygienické a stavební předpisy (např.harmonohram, větrání...), okna v bytech a na chodbách jsou přelepena igelitem, nedá se v nich v letošním vedru větrat a v bytech prakticky ani žít. Na stavbě většinou nikdo nepracuje, v lepším případě 2-3 cizokrajní dělníci, s nimiž se nedomluvíte. Kolem stavby panuje nepředstavitelný nepořádek, žádný dozor a kontrola zřejmě neprobíhá (jinak by nic takového nebylo možné) a to vše se děje za naprosté nečinnosti výboru SVJ. Na moje dotazy firma odpovídá arogantně a oprávněné požadavky naprosto ignoruje. Obyvatelům domu udělala po 4 měsíce ze života naprosté peklo!

[12] Doporucenie

vložil Bozena, 07. října 2014, 17:23

Dobry den,

zaujal ma vas blog. Ak by to bolo mozne, chcela by som vas poziadat o kontakty na TDI, ako aj stavebnu firmu, s ktorou ste spolupracovali. Momentalne sme v stadiu hladania stavebnej firmy a velmi by nam vase doporucenie ulahcilo vyber.
Dakujem.
Pekny den

Bozena

[11] kontakt

vložil ona, 07. dubna 2011, 19:49

radi posilame, pro ostatni pripojuji odkaz na stranky naseho TDI: www.dozor-stavba.cz

[10] Doporučení TDI

vložil Šárka, 07. dubna 2011, 17:43

Moc prosím o zaslání kontaktu na ten úžasný TDI. Děkuji!

[9] Prosim doporučení

vložil Šárka, 07. dubna 2011, 17:42

Dobrý den,
vypadá to, že jste měli na TDI opravdu dobrou ruku. Moc prosím, zašlete mi na něj rovněž kontakt. Děkuji

[8] Doporuceni

vložil Mario Škaloud, 06. března 2011, 20:01

Dobrý den, vhodne doporuceni je dulezite pro spokojeneho zakaznika, protoze take vybíram realizaci bydleni prosim o kontakty.velice dekuji

[7] stavebni firma

vložil Jana, 15. února 2011, 13:09

Dobry, den,

take bych rada pozadala o kontakt na stavebni firmu, jelikoz se chystame stavet RD v okoli Prahy a uprednostnime zkusenosti a kladne ohlasy.

Dekuji predem za zaslani.

[6] Stavební dozor

vložil Honza P., 09. listopadu 2010, 05:06

Dobrý den, s manželkou jsme momentálně ve fázi, kdy jsme se zbavili stavebního dozora a předčasně ukončujeme spolupráci se stavební firmou. Vyprávění by vydalo na samostatný blog:-)) Na dokončení stavby sháníme jinou firmu i TDI, prosím o kontakty. Děkuji !

[5] prosim o kontakt

vložil Katka, 02. listopadu 2010, 11:44

Dobry den, jako predchudci bych Vas rada poprosila o kontakt na stavebni dozor a vybranou stavebni firmu. Dekuji moc.

[4] kontakt na TDI

vložil Klára Vítů, 07. března 2010, 10:47

Dobrý den, díky za poskytnuté postřehy a informace týkající se stavby Vašeho domu, také nás to brzy čeká, na jaře snad dostaneme stavební povolení. Mohla bych Vás poprosit o kontakt na Váš TDI, i my stavíme na kraji Prahy? Předem děkuji a přeji hezký den. Klára Vítů

[3] stavební dozor - kontakt

vložil Miroslav Duška, 31. ledna 2010, 23:49

Po přečtení Vašich příspěvků chci požádat o kontakt na Váš stavební dozor. Máme v úmyslu též přistavovat a dobrý a prověřený kontakt se hodí. Děkuji

[2] Předvánoční oznámení

vložil Tomáš Kuneš, 23. října 2009, 11:03

... mimochodem tento web je moc pěkný
[Reklamní část komentáře byla smazána. Děkujeme, že nevkládáte reklamní texty.]

[1] Doporučení

vložil Šárka Tichá, 22. října 2009, 22:17

Dobrý den,vzhledem k tomu,že se chystáme stavět RD za Prahou,nacházíme se nyní ve fázi schánění stavební firmy i stavebního dozoru.Po přečtení vašich stránek,jsem nabyla dojmu,že jste velice spokojeni se stavebním dozorem a zatím i s výběrem stavební firmy.Bylo by možné požádavat vás o kontakty?Předem děkuji a přeji hezký večer.Šárka Tichá

Váš komentář ke článku

položky označené * jsou povinné
přejít na začátek článku

kontrolní otázka:

vzhledem k narůstajícímu množství spamujících robotů jsme se rozhodli, že než abyste luštili změť čísel z obrázku, stačí napsat slovy číslo deset, a je to :)
Přidat příspěvek
(nezobrazuje se)
   
kontrolní otázka: kolik je 5+5? (slovem)
 
přejít na začátek článku
přejít na menu