Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené na úvodní stranu přeskočit menu

Něco na zahřátí

vložil ONA dne 11. ledna 2009
její další články, zobrazit všechny články

štítky:

elektřina, plyn, podlaha, topení

počet komentářů: 0

přidat komentář

Kdybyste tento titulek našli na webu jinak zaměřeném, asi byste si mohli přečíst něco o alkoholických nápojích vhodných do lednového počasí. Tady ale půjde o něco jiného, a sice o vytápění.

Tuto problematiku jsme řešili jako zatím poslední před zpracováním dokumentace pro stavební povolení. Architekt bude nyní projekt předávat specialistům na zakreslení všech rozvodů a právě topení. Museli jsme definitivně rozseknout naše úvahy na téma vytápění podlahou versus radiátory.

Druh paliva jsme rozhodovat nemuseli, do domu je zaveden plyn a to nechceme měnit. Plynové topení není asi cenově nejvýhodnější, ale patří někam ke zlatému středu, navíc je velmi pohodlné co do obsluhy (zmáčknete čudlík a trubky se zahřívají), takže měnit jej nebyl důvod. Od začátku úvah o změně bydlení jsme také uvažovali o doplňkovém topení v podobě krbových kamen. Kamna u nás budou spíš pro potěchu oka a duše, ale nebudeme alespoň odkázáni výhradně na jedno palivo, což není od věci v době, kdy do Čech z Ruska neproudí ani kapka plynu. (Můžu použít „kapka“, když jde o plyn? Ale co, to je fuk.)

Co jsme ale rozvažovali, bylo, jestli a do kterých místností zavést podlahové topení. Dnes je poměrně obvyklé zavádět podlahové vytápění do koupelen. Tam mi to také přijde nepraktičtější, protože se tam obvykle pohybujete bosky. A vystoupit ze sprchy pěkně na teplé kachličky, to může být příjemné. Já jsem ale měla takovou ideu, že by podlahové topení mohlo být také ve velké obytné místnosti v přízemí (kuchyně, jídelna a obývací pokoj, dohromady tvořící obdélník o rozloze cca 40m2). Dalo by se tam pak chodit jen v ponožkách a nějaké eventuální potomstvo by si mohlo bez obav z nachlazení hrát na zemi. Můj drahý měl zase požadavek na vytápěnou podlahu v zádveří (zřejmě aby měl vyhřáté bačkory).

Jak by se to mohlo realizovat? Existují dva běžné druhy (nebo možná víc, ale já o nich nic nevím) podlahového vytápění – elektrické a teplovodní, napojené na centrální topení. Instalace elektrického je jednoznačně levnější, ale provoz je dražší a znamená to pro nás již třetí druh „paliva“. Zavedení teplovodních trubek do podlah obnáší poměrně vysoké náklady, několikanásobné oproti elektrice, protože je nutné odkopání části stávajících podlah (nové koupelny budou zčásti na místě původních) a rozvody by byly oproti standardním radiátorům složitější (do podlah se pouští pouze voda o teplotě 30 st. C, do klasických radiátorů i více jak 60 st. C). Trubky jsou ale spolehlivější, ovšem při eventuální poruše je oprava dražší, oproti elektrice se také déle zahřívají, ale zato mají akumulační schopnosti.

Architekt nám podlahové vytápění jinam než do koupelen nedoporučil. Teplo od nohou se mi laicky zdá fajn, ale co se týká zdraví, je jeho prospěšnost asi trochu sporná. Četla jsem různé názory – s teplým vzduchem se zvedá i prach, teplo od nohou způsobuje křečové žíly, nebo naopak nožky v teple znamenají menší pravděpodobnost vzniku nachlazení a práší se méně. Pak si z toho vyberte. Pravda je, že mě vyděsila vidina oteklých kotníků, takže jsem se nechala přesvědčit, manžel taky, a tak budeme mít tento luxus nakonec pouze v koupelnách. I vzhledem k tomu jsme se v tomto případě rozhodli pro elektřinu. Kopání v obou koupelnách a pomalá návratnost nás o trubkách prostě nepřesvědčily. Ve velké obytné místnosti nakonec budou podlahové konvektory (jakési podzemní radiátory) v kombinaci s klasickými radiátory, které budou zahřívat i zmiňované zádveří.

Když koukám na teploměr a na sněhovou pokrývku venku, už se nemůžu dočkat, až bude praskat oheň v kamnech a oranžové plamínky budou poskakovat po voňavém dřevu. Asi si v zimě ke kamnům postavím křeslo, protože bohužel nejdou umístit jinam než vprostřed jedné z delších zdí, naproti francouzským oknům na terasu, kde u nich nemůže být stabilní sezení. A pak si u kamen budu nahřívat nohy a číst si. Pokud mi po hlavě nebude tančit pes nebo nebudu stát u plotny nebo pečovat o nějakého malého řvouna.

Topení je snad vyřešeno. To znamená další odškrtnutý bod na pomyslném seznamu. Finanční otázku bohužel zatím odškrtnout nemůžeme, takže o ní jindy. Měla by být další v pořadí. Taky se těšte na nějaké ty obrázky.

Komentáře k článku

celkem komentářů: 0
přidat další komentář

Váš komentář ke článku

položky označené * jsou povinné
přejít na začátek článku

kontrolní otázka:

vzhledem k narůstajícímu množství spamujících robotů jsme se rozhodli, že než abyste luštili změť čísel z obrázku, stačí napsat slovy číslo deset, a je to :)
Přidat příspěvek
(nezobrazuje se)
   
kontrolní otázka: kolik je 5+5? (slovem)
 
přejít na začátek článku
přejít na menu