Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené na úvodní stranu přeskočit menu

Stavíme...

vložil ON dne 28. října 2009
jeho další články, zobrazit všechny články

Hrubá stavba – dvě slova, ale není to jen tak... To máte: hloubení rýh pro základové pasy, hromosvod, beton, prostupy, ztracené bednění, zase beton, bourání starých konstrukcí, odpady, hutnění zeminy a recyklátu, kari sítě, deska, obvodové zdivo, věnce, průvlaky, válcované nosníky, trapézové plechy, opět kari sítě, další deska...

Celé to nakonec trvalo skoro 2 měsíce. Ale vezměme to popořádku...

Bourání

Začalo se začátkem srpna bouráním zádveří s integrovanou špíží. Tato fáze rekonstrukce byla po úvodní euforii z „prvního kopnutí“ poměrně nepříjemná. Všude prach, suť a hluk ze sbíječek. Už tady se objevily situace, které bylo potřeba řešit. Ta první tkvěla v tom, že tato část domu sloužila jako vchod a s bouráním tak bylo nutné zřídit nové vchodové dveře. Ono bydlet v neuzamčeném objektu nepřidává na klidném spánku. Naštěstí bylo zádveří od navazující chodby odděleno typizovanými dveřmi s železnými zárubněmi, do nichž bylo po drobné úpravě možno vsadit běžné bytové dveře s řádným zámkem.

Druhá záležitost, která nás předem trápila, byly jističe. Na vnější stěně bourané části původního objektu totiž byl umístěn hlavní elektrický jistič a hodiny. I tenhle, z našeho pohledu problém, byl ale vyřešen poměrně rychle přesunutím hodin a jističů do sklepa. Vše s ohledem na obydlenou část domu, takže během několika hodin.

Celá bouraná část domu byla podsklepena, ale o tento prostor jsme bohužel přišli již při návrhu stavby. Projektant usoudil, že nejlepším řešením je sklepní místnost zasypat. Je sice škoda pěkného prostoru, kde mohla do budoucna stát třeba sauna, ale její zachování by se při diskutabilním efektu (strop by musel být snížen oproti zbytku sklepa) značně prodražilo.

Základy

Během popisovaných prací zatím dělníci hloubili rýhy pro základové pasy přístavby – jak pro nový obývací pokoj s kuchyní, tak pro garáž a nový vchod. Do pasů se ještě připravily budoucí prostupy (např. pro nový přívod elektriky). V této době nás nejvíce trápilo velké množství promoklé hlíny, která ze zahrady udělala jednu velkou kluzkou plochu. Pes pak chodil ze zahrady domů s našlapanými koulemi bahna na všech čtyřech a bylo nutné ho po každém vyběhnutí zdlouhavě „pucovat“. K jeho velké nelibosti.

Jakmile byly základové pasy vybetonované do stanovené výšky (s páskem pro hromosvod na jejich dně), přišla na řadu pokládka ztraceného bednění. To se velmi rychle dostalo nad úroveň země a následně bylo celé vyplněno betonem.

Pohled na staveniště byl ale již o něco veselejší a přístavba dostávala své obrysy. Trochu nás zaráželo, že na první pohled nám její rozměry připadaly poněkud malé. Na papíře rozhodně působila místnost větší.

Deska

Pod budoucí přístavbou byly připraveny odpady a zavedeny do sklepa. Tam byl armaturou z obvodu nové přístavby připraven také přívod vzduchu pro plynový kotel a ohřívač vody.

Pak přišlo na řadu hutnění zeminy a recyklátu. Nejdříve u zasypané sklepní místnosti a pak pod celou plochou budoucí přístavby. Takto upravená plocha byla pokryta kari sítěmi a zalita betonem. Po potřebném tuhnutí byla deska na světě. Díky horkému počasí se na ní sice objevilo několik prasklin a vzhledem k nerovnému povrchu recyklátu byla výška betonu po zarovnání značně rozdílná, ale ani jedno ani druhé nebylo na závadu natolik, aby deska nebyla převzata a nemohlo se na ní začít dále budovat.

Během čekání na vytvrdnutí desky vznikly ještě základy pro terasu (opět za pomoci ztraceného bednění).

Zdi a stropy

Obvodové zdi i přes malé problémy rostly opravdu před očima. Na řadu brzy přišly průvlaky a věnce, na ty byly uloženy válcované nosníky (klasická íčka), přes ně trapézové plechy a kari sítě jako poslední vrstva. Ještě obezdění po celém obvodu a po zalití betonem vznikla podlaha 2NP přístavby. Před střechou chybělo už jen zdění obvodových stěn podkrovní ložnice nad novým obývacím pokojem a atiky po obvodu ploché střechy nad garáží.

A najednou nám rozměry přístavby připadají dostatečně velké ;-)

Nejlépe ilustrují postup přiložené fotografie...

Komentáře k článku

celkem komentářů: 5
přidat další komentář

[5]

vložil filip, 01. srpna 2019, 10:13

lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz

[4]

vložil Homola, 19. ledna 2017, 15:25

Zajímavý článek, já si najal firmu bagrování praha a měl jsme to vcelku bez starostí, takže za mně doporučuju, ale kvalitních firme bude určitě více :-) kdyby chtěl někdo kontakty tak na www.bagrovani-praha.cz

[3] Chválím ekonomické stavby

vložil gábina, 19. října 2016, 18:44

nerozumím ničemu co se stavby týká ale dům je krásný a stavbení dozor říká že je vše v nejlepším pořádku - takže já chválím ekonomické stavby :-)

[2] Ekonomky

vložil Pavla, 16. října 2016, 22:49

Ekonomky nám dostavěli. Miluju je, dům je nádherný, lepší než jsem si představovala, splnil se mi můj veliký sen,doporučuji :-)

[1] dík

vložil lukas, 21. října 2014, 16:25

za vyčerpávající report

Váš komentář ke článku

položky označené * jsou povinné
přejít na začátek článku

kontrolní otázka:

vzhledem k narůstajícímu množství spamujících robotů jsme se rozhodli, že než abyste luštili změť čísel z obrázku, stačí napsat slovy číslo deset, a je to :)
Přidat příspěvek
(nezobrazuje se)
   
kontrolní otázka: kolik je 5+5? (slovem)
 
přejít na začátek článku
přejít na menu